Ćwiczenia na kręgosłup

Martwy ciąg to proste i bardzo ważne ćwiczenie. Dzieje się tak dlatego, że w tym jednym ćwiczeniu pobudzamy do pracy całe nasze ciało. Najważniejsza nauka z tego ćwiczenia to jest odpowiedź na pytanie jak podnosić cięższe przedmioty i nie uszkodzić kręgosłupa. Prócz dobrych nawyków, trening wzmacnia mięśnie szkieletowe.


Ćwiczenie polega na podnoszeniu z podłogi ciężaru w postaci hantli lub sztangi, nawet samego gryfu - do momentu w którym mamy proste plecy oraz nogi w kolanach.

Źródło ilustracji: „Atlas treningu siłowego”, R. Delavier

Korzyści z martwego ciągu

Martwy ciąg, to ćwiczenie, które oferuje szeroki wachlarz wariantów jego wykonania. Dzięki czemu może na tym skorzystać cały kręgosłup. Ćwiczenie wzmacnia konstrukcję mięśni szkieletowych. Dzięki temu ćwiczeniu obniżymy ryzyko związane z bólami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.



Jakie ćwiczenia na kręgosłup?

Do wyboru mamy martwy ciąg na zgiętych nogach, martwy ciąg na prostych nogach (tak zwany rzymski martwy ciąg) oraz rumuński martwy ciąg (nogi są proste, ale sztanga cały czas ich dotyka).

Wybór konkretnego rodzaju zależy od tego, jakie są cele treningowe, aczkolwiek najczęściej wybieranymi są martwy ciąg klasyczny, na prostych nogach i rumuński.

Zobacz prawidłowe techniki wykonywania martwego ciągu

Zostają nam także ćwiczenia na pozostałe partie kręgosłupa. Jednak to ćwiczenie przydaje się praktycznie dla każdego, kto ma siedzący styl życia.

Czy martwy ciąg jest dla mnie?

Martwy ciąg to ćwiczenie które wymaga wiele uwagi poświęconej na samej technice wykonania. Istotne jest to, aby zabdać o prawidłową postawę podczas wykonywania ćwiczenia. Jednak nie wszyscy mogą go wykonywać.

Sprawdź: Dla kogo jest martwy ciąg?